:: DM 2010 ::

Lørdag den 23. oktober 2010 i Langå Idrætscenter

Tillykke til alle deltagere og TAK til alle hjælpere!

Resultater inkl. dommerstemmer finder du her
(bemærk at der i koreografi newcomer/novice og showcase var en delt 1. plads. Dette fremgår ikke klart af denne resultatliste)

Resultater

Social Youth 10-13
1. Tine Nielsen Busy Boots

Social Adult 18-39
1. Ditte K. Steiness Allround
2. Janni K. Nielsen Klejtrup Fun Liners
3. Trine Bach Klejtrup Fun Liners

Newcomer Youth 10-13
1. Silke K. Nygaard bennyray.dk
2. Sofie L. Hansen bennyray.dk
3. Line K. Elfstrøm Dirty Boots
4. Yasmin Christensen Dirty Boots
5. Emma Johansen bennyray.dk
6. Stine I. Stausholm Kattegat Western Dance

Newcomer Teen 14-17
1. Louise H. Poulsen Dance All Over
2. Nadia Nielsen Busy Boots
3. Trine Mortensen Busy Boots
4. Lise L. Nielsen The Outlaws
5. Annemette Boesgaard bennyray.dk
6. Gritt V. Bach bennyray.dk

Newcomer Open 18-29
1. Lykke Sørensen bennyray.dk/The Outlaws
2. Martine Sandorff Greve Dance Center/Allround
3. Gabriella Lüthje Allround/Greve Dance Center
4. Katrine R. Juul Allround/Greve Dance Center
5. Nanna O. K. Rasmussen Kattegat Western Dance
6. Lonnie Svenningsen bennyray.dk/Klejtrup Fun Liners
7. Louise S. Neumann Dance All Over
8. Lisa N. Myhre Dirty Boots

Newcomer Crystal 30-39
1. Anette B. Damsgaard bennyray.dk
2. Pia Marcussen The Outlaws
3. Maria Jødal bennyray.dk
4. Dorte Møller The Outlaws

Newcomer Diamond 40-49
1. Lene C. Kiel Allround
2. Helle Ingerslev Love-to-Dance/The Outlaws
3. Maria Foged Love-to-Dance
4. Dorte R. H. Poulsen Dance All Over
5. Susanne Stensgaard bennyray.dk

Newcomer Silver 50-59
1. Bente R. Jensen Allround/Greve Dance Center
2. Agnethe Hansen Dance All Over

Newcomer Gold 60+
1. Eva Naaijen bennyray.dk
2. Mie Jacobsen Dance All Over

Novice youth 10-13
1. Camilla Stensgaard bennyray.dk
2. Tanja K. Elfstrøm Dirty Boots

Novice Teen 14-17
1. Marlene Andersen Love-to-Dance

Novice Open 18-29
1. Louise Larsen The Outlaws
2. Pernille I. Knudsen bennyray.dk
3. Louise Harvest Dirty Boots
4. Jannie T. Andersen Love-to-Dance
5. Charlotte Rasmussen The Outlaws/Love-to-Dance
6. Pernille Nielsen bennyray.dk/Love-to-Dance

Novice Crystal 30-39
1. Maria Maag Love-to-Dance
2. Winnie Jensen bennyray.dk/The Outlaws

1. Thomas Schäffer
Greve Dance Center/Wildhorse

Novice Diamond 40-49
1. Eva Svendsen The Outlaws
2. Marianne Lolholm The Outlaws/Gandrup

Novice Silver 50-59
1. Jonna Matthiassen The Outlaws
2. Helle Krogholm Dance All Over

Intermediate Teen 14-17
1. Simone Nielsen The Outlaws

Intermediate Open 18-29
1. Annemette Toft The Outlaws/Albia
2. Denize S. Stripp Greve Dance Center

1. Casper Svendsen The Outlaws

Intermediate Gold 60+
1. Lina Rydahl Greve Dance Center

Advanced Open 18-29
1. Jonas Knudsen Love-to-Dance

Koreografi Newcomer/Novice
1. Live Fast - Lisbeth M. H. Olesen & Anita Kokholm Aulum-Vildbjerg
1. In The Ayer - Annemette Toft The Outlaws/Albia
3. Angels - Maria Maag Love-to-Dance
4. Blue Moon Polka - Bjarne Lund Piece of Cake
5. Scottish Darling - Pia E. Nielsen Piece of Cake
6. Short Fat Fannie - Bjarne Lund Piece of Cake
7. Old Hippie - Bjarne Lund Piece of Cake
8. Wild Mountainside - Pia E. Nielsen Piece of Cake
9. La Vie En Rose - Bjarne Lund Piece of Cake

Koreografi Intermediate/Advanced
1. One Woman Man - Pernille I. Knudsen bennyray.dk
2. One Last Dance - Maria Maag & Jannie T. Andersen Love-to-Dance
3. Yo V.I.P. - Pernille I. Knudsen bennyray.dk

Koreografi ABC
1. Press It Up - Jonas Knudsen Love-to-Dance
2. The Pearl - Maria Maag & Jannie T. Andersen Love-to-Dance
3. She Said - Pernille I. Knudsen bennyray.dk
4. Share The Moment - Maria Maag & Jannie T. Andersen Love-to-Dance
5. Oceanos - Pia E. Nielsen Piece of Cake

Renegade Youth 10-13
1. Camilla Stensgaard bennyray.dk
2. Silke K. Nygaard bennyray.dk
3. Tanja K. Elfstrøm Dirty Boots
4. Sofie L. Hansen bennyray.dk

Renegade Open 18-29
1. Annemette Toft The Outlaws/Albia
2. Simone Nielsen The Outlaws
3. Denize S. Stripp Greve Dance Center

Renegade Diamond 40+
1. Bjarne Lund Piece of Cake

Showcase
1. Annemette Toft The Outlaws/Albia (waltz)
1. Simone Nielsen The Outlaws (cuban)


Dommerne & instruktører
Emily Drinkall | Raymond & Line Sarlemijn | Marte Kristiansen | Michelle Green | Wil Bos | Annemette Skriver | Emma Ginge | Randers Taekwondo Klub | Miss Johns'n

Workshops
Amor Mafioso
| Superstar | Perfect Day | Carousel | Babelonia | Better Than Nada | Hollywood | What They Say

Danse

Social |
MT Pockets | Shoop | Louisiana Swing

Newcomer | Cockadoodle | I Still Believe | Joker's Waltz | B Boy Baby | Wreck & Effect | Mack The Knife

Novice | The Blues Is Alright | Angie | Jessie's Waltz | El Lado Oscuro | Mare | Start, Change, Stop

Intermediate |
That Will Be The Day | No One | Rilassamento | Smoocha | Board Meeting | Proud Mary

Advanced |
Non, Non, Rien N'a Change | Slipslidin' | Still My Man | Penelope | Extreme | Boogie Woogie Bugle Boy

Officielle step sheets og videoklip til alle dansene skal hentes på
www.worldcdf.com.


Sponsorer
Bambi | Dansk Revision | Empire Sko | Hvid Grafisk | Little Creek | Radio Alfa | Rainbow Entertainment | RecArt Music | Rønde & Ruby Tryk | Stereo Studio | Østjydsk Bank


Resultater 2009
Resultater 2008
Resultater 2007

Resultater 2006
Resultater 2005
Resultater 2004
Resultater 2003