:: DM 2009 ::

Lørdag den 17. oktober 2009, Langå Idrætscenter

Downloads & links
Individuelle dommerstemmer | TV indslag | Artikel | Plakat | Logo | T-shirt | Fotos - bestil via toft-nielsen@fiberflex.dk

Resultater

Koreografi Newcomer/Novice
1. Robert D. Amodo - I'm Good – bennyray.dk
2. Robert D. Amodo - I Wanna See You Dance – bennyray.dk
3. Robert D. Amado - Easy Moves – bennyray.dk
4. Lisbeth M. H. Olesen - Monday – Halskou
5. Pernille I. Knudsen - Give It To Me Right – bennyray.dk
6. Ann Chalotte Troelsen - I'm Sure – Piece of Cake
7. Anja Jensen - The Way You Make Me Feel – Lightfoot
8. Henrik J. Sørensen - OblaDi-OblaDa – Air-Liners

Koreografi - Newcomer/Novice Tag/Restart
1. Ninna Svendsen - One Step – ADC
2. Aase Boje - All Kinds Of Everything – ALBIA/ADC
3. Gitte Halskou - Believe Again – Halskou
4. Birgit Kjerside - Marcel's – Starlight
5. Birgit Kjerside - Shady Cha – Starlight
6. Anja Jensen - Believe Again – Lightfoot
7. Anja Jensen - Sweet About Me – Lightfoot
8. Kirsten D. Petersen - Lean On Us – Halskou

Koreografi Intermediate/Advanced
1. Pernille I. Knudsen - I'm Already There – bennyray.dk
2. Sanne K. Poulsen - Rainy Day – bennyray.dk
3. Simone Nielsen - Femme Like U – ADC/Outlaws/Ganderup
4. Simone Nielsen - Let's Do It – ADC/Outlaws/Gandrup
5. Anja Jensen - Knocking On Heaven's Door – Lightfoot
6. Birgit Kjerside - Too Little Too Late – Starlight
7. Birgit Kjerside - United Kjerside – Starlight

Koreografi - ABC
1. Jonas Knudsen - Ibiza – Love-to-Dance
2. Malene Jensen - Down Down – Læsø
3. Birgit Kjerside - Sexy Bitch – Starlight
4. Rasmus K. Nielsen - Right Round – Wild Eagles

Renegade Youth Female
1. Camilla L. Stensgaard – bennyray.dk
2. Ninna Svendsen – ADC
3. Silke Nygaard – bennyray.dk
4. Sofie L. Hansen – bennyray.dk

Renegade Teen & Open
1. Simone Nielsen – ADC/Outlaws/Gandrup
2. Stine Matthiasen – Outlaws/ADC
3. Casper Svendsen – ADC

Social Youth 10-13 Female
1. Tanja Elfstrøm – Dirty Boots
2. Jasmin Christensen – Dirty Boots
3. Emma Johansen – bennyray.dk

Social Teen 14-17 Female
1. Katrine R. Juul – Allround
2. Annemette Boesgaard – bennyray.dk
3. Louise K. Jensen – Dance All Over
4. Gritt Bach – bennyray.dk
5. Christina Lassen – bennyray.dk

Social Adult 18+ Female
1. Rikke B. Frandsen – Kildebrønde
2. Maria J. Jensen – bennyray.dk

Social Adult Senior 40+ Female
1. Pia E. Nielsen – Piece of Cake
2. Tina Sørensen – bennyray.dk

Newcomer Youth 10-13 Female
1. Silke Nygaard – bennyray.dk
2. Camilla L. Stensgaard – bennyray.dk
3. Stine Stausholm – Kattegat
4. Sofie L. Hansen – bennyray.dk
5. Katrine Sørensen – Dance All Over
6. Cecilie A. Jensen –  Halskou
7. Trine Agerskov– Halskou

Newcomer Teen 14-17 Female
1. Sara Jødal – bennyray.dk
2. Sofie Myhre – Dirty Boots
3. Louise Poulsen – Dance All Over
4. Nadia Nielsen – Busy Boots
5. Charlotte Uller – Tip Toes
6. Marlene Andersen – Love-to-Dance
7. Nanna O. K. Rasmussen – Kattegat
8. Georgia-Gabriella L. Ptochos – Allround/Love-to-Dance
9. Ann Celina Troelsen – Love-to-Dance/Piece of Cake
10. Anine Madsen – Dirty Boots

Newcomer Teen 14-17 & Open 18+ Male
1. Robert D. Amado – bennyray.dk
2. Morten Finne – Dirty Boots

Newcomer Open 18+ Female
1. Lykke Sørensen – bennyray.dk
2. Louise Harvest – Dirty Boots
3. Charlotte Rasmussen – ADC/Love-to-Dance
4. Christina J. Olsen – Busy Boots
5. Lisa Myhre – Dirty Boots
6. Lonnie Svenningsen – Klejtrup

Newcomer Crystal 30-39 Female
1. Winnie Jensen – bennyray.dk
2. Kirsten D. Petersen –  Halskou
3. Lisbeth M. H. Olesen – Halskou
4. Anette B. Damsgaard – bennyray.dk
5. Janni Lauridsen – Love-to-Dance
6. Pia Marcussen – ADC

Newcomer Diamond 40-49 Female
1. Helle Ingerslev – Love-to-Dance
2. Kirsten Pedersen – Love-to-Dance
3. Didi Haagensen – bennyray.dk
4. Karin L. Jaqué – Dirty Boots

Newcomer Diamond 40-49 Male
1. Michael Munk – Frontliners

Newcomer Silver 50-59 Female
1. Bente R. Jensen – Kildebrønde/Allround
2. Mette Myhre – Dirty Boots

Newcomer Siler 50-59 Male
1. Fritz Thier– Dance All Over

Newcomer Gold 60+ Female
1. Eva Naaijen – bennyray.dk
2. Mie Jacobson – Dance All Over

Novice Youth 10-13 & Teen 14-17 Female
1. Sanne K. Poulsen – bennyray.dk
2. Simone Nielsen – ADC/Outlaws/Gandrup
3. Pernille I. Knudsen – bennyray.dk
4. Ninna Svendsen – ADC

Novice Open 18+ Female
1. Nellie Darling – Dirty Boots
2. Lene Nielsen – Dirty Boots
3. Jannie T. Andersen – Love-to-Dance
4. Mia Lajgaard – Tip Toes
5. Pernille Nielsen – Love-to-Dance/Tip Toes

Novice Open 18+ Male
1. Casper Svendsen – ADC

Novice Crystal 30-39 Female
1. Maria Maag – Love-to-Dance
2. Irina V. Jensen – ALBIA/ADC
3. Hanne Jensen– Love-to-Dance
4. Mildgerd Lindstøl – Grimstad
5. Lisbeth Christensen – bennyray.dk

Novice Diamond 40-49 Female
1. Lone Darling – Dirty Boots
2. Betina Sommerset – Dance All Over
3. Eva Svendsen – ADC
4. Lene Wardinghus – ALBIA/ADC
5. Marianne L. Møller – ADC/Gandrup

Novice Silver 50-59 Female
1. Jonna Matthiassen – Outlaws/ADC
2. Aase Boje – ALBIA/ADC
3. Øivor Håland – Grimstad

Novice Silver 50-59 Male
1. Bjarne Lund – Piece of Cake

Intermediate Open 18+ Female
1. Stine Matthiassen – Outlaws/ADC

Intermediate Crystal 30-39 Female
1. Henriette Ulstrand – Allround/Love-to-Dance

Intermediate Diamond 40-49 Male
1. Hans Jørgen Wollesen – Dance All Over

Advanced Teen 14-17 & Open 18+ Male
1. Jonas B. Kristensen – Love-to-Dance
2. Jonas Knudsen – Love-to-Dance

Tak til dommerne, instruktører og alle hjælpere
Emily Drinkall | Clive Stevens | Jon Knights | Michelle Green | Pavel Herrera Duquesne | Emma Ginge

Workshops
- Love, Love Me Do - Niels B. Poulsen (Love-to-Dance)
- Speak With Your Heart - Rie Bager (Århus Linedanze.dk)
- Beat Again - Michelle Green (England)
- Just Dance Away - Charlotte Lajgaard (The Tip Toes)
- Bicycle Waltz - Gitte Larsen (Randers Danse Studio)
- Action - Gitte Halskou (Halskou Dance Studio)
- Happy Samba - Clive Stevens

Danse
Social |
Crazy Foot Mambo | Duck Soup | C'est La Vie
Newcomer |
Good To Be Us | Spotlight | The Angels Cried | Cha Cha With Me | Beep More | Shoot Me Stupid
Novice | Hard To Handle | Right On Sync | Life Is A Long Way To Run | Unchain My Heart | Want Ya | Respect
Intermediate | Roll Down Your Window | I Believe In You And Me | Way Over Yonder | Candela | Low | Bubble
Advanced | Next Thing Smokin' | This Life | Lasso The Moon | Wannabe | Ride 2 Ya | Makes Me Wanna Dance
Officielle step sheets til alle dansene skal hentes på
www.worldcdf.com.

Sponsorer
Bambi | Dansk Revision | Energi & Balance | Hvid Grafisk | Little Creek Western Outfitter | RecArt Music | Rønde & Ruby Tryk | Stereo Studio | Street Nation | Western World | Østjydsk Bank


Resultater 2008
Resultater 2007

Resultater 2006
Resultater 2005
Resultater 2004
Resultater 2003